Uczniowie poznali historię miasta i Pomorza Zachodniego na tle politycznych przełomów w latach 1939 – 1989.
Już przy zejściu do podziemi muzeum, duże wrażenie na uczniach wywarła panorama fotograficzna „ Koniec marzeń”, pokazująca wizję ostatnich dni wojny w Szczecinie. Szczególną uwagę przykuł także Pokój straceń – mroczna przestrzeń terroru władzy komunistycznej. #SzkołaPamięta

Makieta Stoczni Szczecińskiej przypomniała o początkach zrywów społecznych w Szczecinie. I chociaż zimna, biała, przestrzeń części wystawy: Niepokorne miasto: Grudzień '70/Styczeń '71, wprowadziła nas w nastrój niepokoju i przygnębienia, to jednak młodzież z zainteresowaniem śledziła dramat, który wydarzył się w grudniu 1970 r. m. in. na powierzchni placu, pod którym znajduje się muzeum.
Dzięki tej wizycie młodzież mogliśmy głębiej poznać i zrozumieć historię naszego miasta i jego mieszkańców.