Obchody Narodowego Święta Niepodległości.
„Jest takie miejsce, Taki kraj”
Jan Pietrzak
Tydzień Polskości zorganizowany przez nauczycieli historii w naszej szkole, to szereg działań, które podjęliśmy, aby celebrować 106. rocznicę odzyskania niepodległości, w dniach 4 – 8 listopada 2024 roku.
5 listopada, uczniowie klasy 1E oraz 2D, wzięli udział w „Spotkaniu pokoleń” organizowanym przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości. W Teatrze Polskim spotkaliśmy się z kombatantami, weteranami i pionierami Pomorza Zachodniego. Nasza szkoła otrzymała podziękowania od Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej za organizację obchodów 80. rocznicy Akcji Burza.
Wyzwaniem dla klas pierwszych okazał się kolejny dzień, w którym reprezentacje poszczególnych klas zmagały się z grą stanowiskową „Korona błyszczy”. Zadania związane ze Świętem Niepodległości, dotyczyły, nie tylko znajomości historii, ale także matematycznych wyliczeń, odszyfrowywania wiadomości, czy udzielania pierwszej pomocy. Najlepiej poradziły sobie klasy: 1B, 1E oraz 1D. Gratulacje dla wszystkich uczestników. Również tych, którzy następnego dnia przy pomocy swoich telefonów komórkowych wzięli udział w grze „prawie” terenowej „Twórcy Niepodległej” z kodami QR.
Dekoracje szkolne, w duchu patriotycznym, które przybrały u nas postać konkursu „Drzwi do wolności – Drogowskazy Niepodległości”, stały się już tradycją corocznego świętowania. Klucze do wolności uzyskały klasy: 2D, 1E, 3Cz. Uzupełnieniem była wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Ojcowie Niepodległości”, która towarzyszyła nam w czasie szkolnych obchodów Święta Niepodległości.
Pyszne wypieki z symbolami polskości, w wykonaniu naszych uczniów i ich rodziców były wyrazem społecznego zaangażowania w akcję #PaczkaDlaBohatera. Serdeczne podziękowania za wsparcie naszego kiermaszu, również dla kupujących.
Ducha patriotyzmu próbowaliśmy wskrzesić 8 listopada. Tego dnia na korytarzach szkolnych od rana rozbrzmiewały pieśni patriotyczne i legionowe śpiewane przez wszystkich uczniów, a o symbolicznej godzinie 11.11 w ramach ogólnopolskiej akcji #SzkolaDoHymnu odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. Szkolne świętowanie zakończyliśmy historyczną inscenizacją. Dziękujemy naszym aktorom – debiutantom za dostarczenie wielu emocji i wzruszeń, za historyczną podróż w czasie, kiedy Polacy walczyli o swoją niepodległość.
Uroczystość była także okazją do podziękowania patronom naszej szkoły- żołnierzom Armii Krajowej, którzy bronili niepodległej Polski w czasie II wojny światowej. Upominki, które przygotowaliśmy dla Nich będące dowodem uznania i pamięci o ich dokonaniach przekazaliśmy na ręce Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – p. Jolanty Szyłkowskiej.
Ta żywa lekcja patriotyzmu, wspólnego świętowania, zaangażowania całej społeczności jest wyrazem pamięci, dumy, przywiązania dla wspólnej sprawy – Ojczyzny.
Koordynatorzy projektu: Barbara Tuzimek, Beata Sagan