12 maja 2023 roku, uczniowie klasy 2E uczestniczyli w obchodach Dnia Ponarskiego, które odbyły się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Młodzież zapaliła znicze przy pomniku „Wilno: Krew i Łzy”, poświęconemu młodzieży i żołnierzom Armii Krajowej – symbolicznym miejscu pamięci.

Była to też  kolejna okazja do spotkania ze świadkami historii ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Dzień Ponarski ustanowiony został przez Stowarzyszenie Rodzina Ponarska, na pamiątkę największej egzekucji polskiej młodzieży w Ponarach koło Wilna. Inicjatorką powstania pomnika była Danuta Szyksznian, honorowa prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Szczecin, matka chrzestna sztandaru naszej szkoły. Pani Danusia uczyła się w czasie wojny w wileńskim gimnazjum imienia Adama Mickiewicza. W ponarskim lesie zginęło wiele jej koleżanek i kolegów ze szkoły.

Cześć Ich pamięci!